Povinnosti firem při nakládání s odpady
Menší společnosti poskytující služby někdy podceňují své povinnosti v souvislosti s odpady. Tento článek shrnuje základní povinnosti, které musí firmy a podnikatelé dodržovat.
Česká legislativa definuje dvě pozice, ve kterých může firma vystupovat v souvislosti s odpady. Pokud se vaše podnikání vyloženě specializuje na práci s odpady, vystupujete dle zákona v roli tzv. oprávněné osoby. Podnikání v oblasti odpadového hospodářství se řídí řadou zvláštních předpisů a nařízení. My se ovšem budeme v tomto článku věnovat druhé možnosti, kdy firma podniká v jiném oboru a je pouze původcem odpadu, tzn., odpad při své činnosti produkuje. Zejména menší společnosti poskytující služby totiž někdy podceňují své povinnosti v souvislosti s odpady. Nakládání s odpady je důležitou součástí provozu každé firmy. Tento článek shrnuje základní povinnosti, které musí firmy a podnikatelé dodržovat.
Firma jako původce odpadu v české legislativě
Každý podnikatel je povinen řídit se zákonem o odpadech č. 541/2020 Sb. a souvisejícími právními předpisy. Dle tohoto zákona je původcem odpadu každý podnikatelský subjekt, při jehož činnosti vznikají odpady. V této souvislosti někdy dochází k mylnému přesvědčení, např. u účetních či jiných společností poskytujících služby, že při své činnosti odpad nevytváří. Ovšem původci odpadu jsou i drobní podnikatelé a firmy, například kadeřnice, malý obchod, účetní, kavárna, provozovatel restaurace apod. Stačí, že si objednáte do firmy například počítač, který přijde zabalený v kartonové krabici. Co uděláte s krabicí a dalšími obalovými materiály? Vaše společnost se právě stala původcem odpadu. Jestli máte kávovar, také vám vzniká odpad. Při jakémkoliv běžném (i nevýrobním) podnikání je tedy téměř nemožné, aby nevznikal odpad. Česká legislativa stanovuje jasná pravidla, jejichž cílem je minimalizovat negativní dopad podnikání na životní prostředí.
Povinnosti společnosti jako původce odpadu
Řešit nakládání s odpady nepatří zrovna mezi první povinnosti po založení firmy, na které podnikatelé obvykle pomyslí při rozjezdu podnikání. Pokud tedy odpad nevzniká přímo při hlavní ekonomické činnosti společnosti. Je ovšem potřeba mít na paměti, že právnické osoby ani podnikající fyzické osoby nesmí bez uzavřené smlouvy odkládat odpad do kontejnerů na ulicích, které slouží pro občany – nepodnikající fyzické osoby.
Zajištění přednostního využití odpadu v souladu s hierarchií nakládání s odpady
Zákon stanovuje obecná pravidla pro nakládání s odpady, včetně hierarchie odpadového hospodářství. Hierarchie nakládání s odpady upřednostňuje na prvním místě prevenci, tedy předcházení vzniku odpadů. Firmy by měly přijímat opatření ke snížení množství odpadu již při jeho vzniku a snažit se tak o minimalizaci vzniku odpadu. Toho můžete docílit například zavedením efektivnějších výrobních postupů nebo využíváním materiálů, které lze recyklovat. Hierarchie odpadového hospodářství vždy upřednostňuje opětovné využití nebo recyklaci odpadu před jeho likvidací. Doporučujeme, abyste si zmapovali tok odpadů ve vaší firmě. Následně lépe identifikujete potenciální možnosti jeho snížení.
Evidence, kategorizace a ohlašování odpadů
Firmy a podnikatelé jsou povinni vést evidenci odpadů, která obsahuje údaje o druzích a množství odpadu. Evidenci je třeba uchovávat po dobu nejméně 5 let a není pro ni stanovena žádná speciální forma či formulář. Vyhnout se jí můžete, pokud produkujete pouze malé množství odpadu, který je svou povahou srovnatelný s komunálním odpadem z domácností a máte uzavřenou smlouvu s obcí o zapojení do systému odpadového hospodářství. Každá obec však může mít své specifické podmínky, proto si to raději ověřte u svého místního úřadu.
Původce odpadu je povinen správně zařadit (třídit) vyprodukované odpady. Řazení se dělá podle katalogu odpadů, který definuje jednotlivé druhy odpadů na základě jejich původu a složení. Pomoci může stručná PDF příručka vytvořená Českou asociací odpadového hospodářství (ČAOH). Odpad je nutné zejména rozdělit na nebezpečný a ostatní odpad. Nebezpečný odpad vykazuje alespoň jednu z nebezpečných vlastností (výbušnost, vysokou hořlavost, dráždivost, škodlivost zdraví, toxicitu, žíravost apod.). Nebezpečný odpad vyžaduje nakládání dle zvláštních právních předpisů, zatímco ostatní odpad je odpad podobný komunálnímu odpadu domácností a speciální zacházení nevyžaduje. Z ostatního odpadu musí firma podobně jako domácnosti vytřídit složky papíru, plastů, skla a biologicky rozložitelného odpadu.
V případě, že roční produkce odpadu přesáhne limitu 600 kg nebezpečného nebo 100 t ostatního odpadu, vzniká firmě povinnost ohlašovat data ze své evidence odpadů prostřednictvím systému ISPOP (Integrovaný systém plnění ohlašovacích povinností). Toto hlášení se posílá do 28. února následujícího roku.
Předání odpadu oprávněné osobě
Odpady je zakázáno likvidovat nelegálně, původce odpadu je musí předat oprávněné osobě. Tuto povinnost lze splnit předáním všech vyprodukovaných odpadů příslušnému poskytovateli služeb odpadového hospodářství anebo využitím systému nakládání s komunálními odpady zavedeného obcí, případně kombinací obojího. Znamená to tedy mít uzavřenou smlouvu se specializovanou firmou nebo s obcí. Obce ovšem nemají povinnost tuto službu podnikatelům nabízet, mají pouze takovou možnost. Pokud obec, ve které máte provozovnu, službu neposkytuje, musíte se obrátit na specializovanou firmu. Doporučujeme si uchovávat doklady potvrzující řádné předání odpadu pro případ kontroly.
Sankce za porušení povinností
Pokud firma nebo podnikatel neplní své povinnosti při nakládání s odpady, hrozí jim značné pokuty. Ty mohou dosahovat až milionů korun v závislosti na závažnosti přestupku. Kontrolu je oprávněna provést Česká inspekce životního prostředí i odbor životního prostředí příslušného místního úřadu. Dodržování pravidel při nakládání s odpady není jen zákonnou povinností, ale také projevem společenské odpovědnosti. Správné nakládání s odpady přispívá k ochraně životního prostředí a je jedním z principů udržitelného podnikání.
Potřebujete více informací? Máte nějakou otázku?
Podívejte se na odpovědi na často kladené dotazy, nebo nám rovnou
zavolejte na naši bezplatnou linku.