Volejte zdarma naši zelenou linku
800 010 111

Navigace

Legislativní novinky roku 2025 pro firmy a podnikatele

Od 1. ledna 2025 vstoupilo v platnost několik legislativních změn, které se dotknou podnikání v České republice.

Od 1. ledna 2025 vstoupilo v platnost několik legislativních změn, které se dotknou podnikání v České republice. Podívejme se na některé vybrané legislativní novinky pro firmy a podnikatele, které považujeme za důležité zejména pro střední a menší společnosti s ručením omezeným.

Limit pro povinnou registraci k DPH

Stávající výše limitu pro povinnou registraci k DPH se nemění, zůstává i pro rok 2025 ve výši 2 000 000 Kč. Mění se ovšem způsob výpočtu. Doposud platilo, že plátcem DPH se společnost stala, pokud překročila daný obratový limit v jakýchkoliv 12 po sobě jdoucích měsících. Limit byl tedy klouzavý a musel se vyhodnocovat po každém měsíci. Nově se bude počítat za kalendářní rok, tedy pouze od začátku ledna do konce prosince. Při překročení tohoto limitu se tedy firma stává plátcem DPH až od ledna následujícího roku, nikoliv hned příští měsíc.

V souvislosti se sjednocováním legislativy v rámci zemí Evropské unie se nově ovšem zavádí ještě druhý limit, a to ve výši 2 536 000 Kč. Tato částka byla stanovena jako ekvivalent limitu 100 000 € a sleduje se také za kalendářní rok. Na rozdíl od prvního limitu platí, že pokud je druhý limit dosažen již v průběhu roku, stává se subjekt plátcem DPH hned následující den. Na překročení druhého limitu si musí dávat pozor zejména menší podnikatelé, kteří si účetnictví nechávají zpracovat až ke konci roku.

Elektronická forma dokumentů u nemocenského pojištění

V oblasti nemocenského pojištění nastává další posun směrem k digitalizaci. Cílem je zjednodušit a zefektivnit komunikaci mezi zaměstnavateli, Českou správou sociálního zabezpečení (ČSSZ) a ošetřujícími lékaři. Lékaři si totiž často stěžovali na množství administrativy. Rozsah povinností se zatím nemění, ovšem dochází alespoň ke změně formy dokumentů z papírové na elektronickou. Rozhodnutí nebo potvrzení o dávce nemocenského pojištění, průkaz dočasně práce neschopného pojištěnce či podání žádosti o dávku je tak nově pouze elektronicky. Podání v listinné formě akceptuje ČSSZ pouze v případě výpadků systému či jiné krizové situace. Podrobný popis digitalizace dávek nemocenského pojištění najdete na stránkách ČSSZ.

Limit pro pojistné u dohody o provedení práce (DPP)

Dohoda o provedení práce je ve společnostech s.r.o. oblíbeným způsobem, jak jednodušeji zaměstnat pracovníky pro občasnou výpomoc či práce menšího rozsahu. Její hlavní výhodou je, že do stanoveného limitu výdělku se z ní neplatí odvody. Stávající limit pro neplacení pojistného byl stanoven fixně na 10 000 Kč. Nebyl tedy nijak automaticky valorizován a posledních několik let se neměnil, přestože rostla inflace i mzdy. Od letošního roku je stanoven na 25 % průměrné mzdy, což hranici pro rok 2025 zvyšuje na 11 500 Kč. Přesnější by ovšem bylo napsat „baťovských“ 11 499 Kč, protože původní limit musel být překročen (čili výdělek musel být aspoň 10 001 Kč), aby se platilo pojistné, zatímco dosažení nového limitu 25 % průměrné mzdy už zakládá povinnost platit pojistné.

U dohod můžeme ještě zmínit, že nově vznikla možnost rozvržení práce zaměstnancem. I doteď bylo poměrně běžnou praxí, že si práci rozvrhoval dohodář samostatně. V letošním roce je to tedy již oficiálně umožněno legislativou.

Strop pro osvobození zaměstnaneckých benefitů od daní a odvodů

Již vloni byl zaveden strop u daňového a odvodového osvobození nepeněžních zaměstnaneckých benefitů ve výši poloviny průměrné mzdy. Jde o benefity, kdy firma zaměstnanci nebo jeho rodinnému příslušníkovi hradí zboží nebo služby zdravotního, kulturního, rekreačního či sportovního charakteru. Zejména v menších rodinných společnostech poskytují tyto benefity jednu ze zajímavých možností, jak daňově výhodně vyplatit z firmy peníze.

Nově jsou nepeněžní benefity rozděleny do dvou skupin a pro skupinu zdravotních, léčebných, hygienických a obdobných služeb nebo zboží pořízených od zdravotnických zařízení platí limit osvobození až do výše průměrné mzdy. U druhé skupiny (školky, kulturní, rekreační a sportovní výdaje…), do které patří ostatní nepeněžní benefity, zůstává limitem polovina průměrné mzdy. Pro letošní rok je výše průměrné mzdy 46 557 Kč a její polovina byla stanovena na 23 278 Kč.

Limit pro osvobození od daně z příjmů z prodeje firemních podílů

Zákonodárci nově zavedli roční limit 40 mil. Kč pro osvobození od daně z příjmů z prodeje firemních podílů včetně cenných papírů (typicky akcií). To znamená, že i v případě splněného časového testu (5 let u obchodního podílu ve firmě a 3 roky v případě akcií) je příjem z prodeje v částce nad tento limit zdanitelný pro účely daně z příjmu. Přestože při založení firmy asi málokterý podnikatel myslí na prodej své společnosti, nebo její části, je to běžná součást života firmy. Když chcete například přibrat do společnosti investora za účelem financování dalšího rozvoje, obvykle investoři za své peníze požadují právě prodej části obchodního podílu. Na druhou stranu limit ve výši 40 mil. Kč bude pravděpodobně pro většinu transakcí dostatečný a zdanění příjmů z prodeje se tak aktéři vyhnou.

Zvyšování minimální mzdy valorizačním mechanismem

Pro rok 2025 došlo k rekordnímu navýšení minimální mzdy. Právě minimální mzdu, nebo mzdu ve výši blízké minimální mzdě si často vyplácí majitelé a jednatelé firem, když se ve firmě zaměstnají. Z vyšší mzdy se pochopitelně platí také vyšší odvody a daně, což zvyšuje náklady zaměstnavatele. Otázka výše minimální mzdy je každoročním předmětem politických jednání. Pro letošek je vidět snaha tyto diskuse omezit a navázat stanovení výše minimální mzdy na objektivnější kritéria. Nově tak půjde o součin predikce průměrné mzdy v národním hospodářství a koeficientu, který stanoví vládní nařízení vždy na dva roky. Minimální mzda na tento rok byla takto vypočtena na 20 800 Kč.

Dochází také k tradičnímu navýšení cestovních náhrad a zvyšovala se i nová paušální náhrada nákladů spojených s prací z domova (tzv. Home Office). U všech paušálních náhrad došlo k očekávanému mírnému zvýšení oproti roku 2024, pouze u cen pohonných hmot stanovených vyhláškou došlo ke snížení.

Odvody pro pracující seniory a rizikové profese

Dochází také k prvním změnám v rámci balíčku označovaného jako důchodová reforma. Pracující důchodci budou nově platit nižší odvody, neboť sazba pojistného se jim snižuje o 6,5 procentního bodu. Senioři tak dostanou vyšší čistou mzdu. Na druhou stranu se jim již nebude nadále zvyšovat starobní důchod za roky odpracované navíc. Toto navýšení stejně představovalo jen pár desítek korun, nebylo motivační a zvyšovalo administrativu.

Zaměstnanci pracující ve čtvrté rizikové kategorii podle zákona o ochraně veřejného zdraví (č. 258/2000 Sb.) budou moci odejít dříve do důchodu bez krácení jeho výše. Jde například o horníky, svářeče nebo o laboranty ve specifických biologických laboratořích. Pro zaměstnavatele těchto rizikových profesí ovšem zákon přináší zvýšené náklady. Jako kompenzaci pro státní rozpočet za možnost dřívějšího odchodu do důchodu navýší stát zaměstnavatelům sociální pojištění za tyto pracovníky o 5 procentních bodů.

Závěr

Tento článek shrnuje nejdůležitější legislativní změny pro firmy platné od 1. 1. 2025. Jedná se však o stručný přehled a pro detailní informace je nutné se seznámit s platnými právními předpisy. Samozřejmě se ale budeme snažit během roku upozornit na případné další novinky. Sledujte naše články a také Facebook stránky!


Potřebujete více informací? Máte nějakou otázku?

Podívejte se na odpovědi na často kladené dotazy, nebo nám rovnou
zavolejte na naši bezplatnou linku.

Často kladené dotazy 800 010 111