Flexinovela zákoníku práce: Jaké změny přináší pro zaměstnavatele?
Novela zákoníku práce (tzv. Flexinovela) prošla Poslaneckou sněmovnou. Má za cíl zvýšit flexibilitu trhu práce. Jaké změny přináší?
Novela zákoníku práce (tzv. Flexinovela), která prošla Poslaneckou sněmovnou začátkem března, přináší několik významných změn v pracovněprávních vztazích. Za změny hlasovala koalice i opozice, takže novela má širokou podporu napříč politickým spektrem. Nyní se čeká na projednání v Senátu a schválení prezidentem. Změny mají za cíl zvýšit flexibilitu trhu práce a lépe reagovat na potřeby zaměstnanců i zaměstnavatelů.
Cílem novely je modernizovat pracovněprávní vztahy a reagovat na aktuální trendy na trhu práce. Podívejme se na změny podrobněji, protože oblast pracovního práva patří do právního minima pro podnikatele a jednatele firem.
Usnadnění práce pro rodiče na rodičovské dovolené
Jednou z klíčových změn je úprava podmínek pro rodiče pobírající rodičovský příspěvek. Nově budou moci pracovat pro svého stávajícího zaměstnavatele na dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce, a to i na stejné pozici, kterou zastávali před nástupem na rodičovskou dovolenou.
Tato změna odstraňuje dosavadní omezení, kdy zaměstnanec pobírající rodičovský příspěvek nemohl současně vykonávat pro svého zaměstnavatele stejnou práci na dohodu jako formu přivýdělku. Lidé tak byli nuceni hledat si jiné zaměstnavatele pro přivýdělek, nebo se pravidla obcházela uzavřením smlouvy formálně na jinou práci.
Nově se také zavádí garance, že se rodiče budou moci vrátit na stejnou pozici, kterou zastávali před rodičovskou dovolenou, a to až do doby, než dítě dosáhne dvou let. Dle původní úpravy měl zaměstnavatel povinnost zařadit vracejícího se zaměstnance dle pracovní smlouvy. V praxi se tak rodiče po návratu mohli dostat na jinou pozici, než z jaké na rodičovskou odcházeli. V rámci pracovní smlouvy lze ovšem zaměstnance i nadále přesunout prakticky kdykoliv, takže jen praxe ukáže, jak bude tato změna dlouhodobě fungovat u vracejících se rodičů.
Reforma podpory v nezaměstnanosti
Změny novela přináší také do systému podpory v nezaměstnanosti. Cílem je zvýšit motivaci lidí k hledání nové práce tím, že v prvních měsících nezaměstnanosti budou pobírat vyšší dávky. Snížení životní úrovně při ztrátě práce tak bude nižší než v současnosti, což by mohlo zvýšit sebevědomí lidí ke změně práce. Pro zaměstnavatele to znamená, že by potenciální uchazeči o práci mohli ochotněji přecházet z pozic, které je již nenaplňují, ale dávají jim „jistotu“. Maximální výše podpory v nezaměstnanosti by se měla zvýšit na 80 % průměrné mzdy.
Prodloužení zkušební doby
Flexinovela zákoníku práce prodlužuje zkušební dobu. U řadových zaměstnanců se maximální délka zkušební doby prodlužuje na čtyři měsíce a u vedoucích pracovníků až na osm měsíců. Doteď to byly tři, potažmo šest měsíců. V případě pracovní smlouvy na dobu určitou nesmí délka zkušební doby překročit polovinu doby trvání celého pracovního poměru. Zajímavou novinkou je možnost prodloužit zkušební dobu dohodou zaměstnavatele a zaměstnance v průběhu trvání. Nesmí ovšem dojít k překročení stanovených celkových maximálních limitů, které jsme zmínili výše.
Prodloužení zkušební doby má zaměstnavatelům poskytnout více času na posouzení schopností nových zaměstnanců. Zaměstnavatelům však zůstane možnost si zvolit, zda chtějí využívat zkušební dobu dle nových či starých pravidel.
Změna výpovědní doby
Zvýšení dynamiky trhu práce by měla pomoct i změna ve výpovědní době. Schválená změna zákoníku práce přináší nová pravidla i pro ukončení pracovního poměru výpovědí. Nově začne výpovědní lhůta běžet okamžitě po doručení výpovědi, pokud se zaměstnanec a zaměstnavatel nedohodnou jinak. Zaměstnanec tak bude moct nastoupit rychleji na nové pracovní místo.
V současnosti platí, že výpovědní lhůta začíná běžet až prvním dnem následujícího měsíce po doručení výpovědi. To vedlo k tomu, že zaměstnanci i zaměstnavatelé často čekali s podáním výpovědi na konec měsíce, aby se vyhnuli faktickému prodloužení výpovědní lhůty o několik týdnů. Na rozdíl od dosavadní praxe nebude nově výpovědní doba končit vždy ke konci měsíce, ale může skončit v průběhu měsíce – dle dne, kdy byla výpověď doručena.
Možnost práce pro mladistvé od 14 let
Letní brigáda v kavárně nebo přivýdělek prodejem zmrzliny? Novela zavádí možnost, aby mladiství od 14 let mohli během letních prázdnin vykonávat lehké práce. Počet hodin bude ve srovnání s běžnými zaměstnanci omezenější, mladiství bez ukončené povinné školní docházky budou moci pracovat maximálně sedm hodin denně a 35 hodin týdně.
Zatím panuje ve firmách určitá nejistota ohledně toho, jakou pracovní náplň lze zařadit mezi zákonem požadované „lehké práce“. Mělo by jít o administrativní výpomoc (práce s papírovými dokumenty a s počítačem), doručování lehkých zásilek, práce v pohostinství (ne s alkoholem!), doučování nebo úklidové práce v domácnosti či v kanceláři.
Flexinovela se zaměřuje na flexibilitu trhu práce, ne na flexibilní úvazky
I přes svůj název se novela nezaměřuje na podporu flexibilních forem práce, jako jsou zkrácené úvazky či dohody. Legislativní úprava v těchto oblastech zůstává tak, jak ji známe. Jak je patrné z výše popsaných změn, nová úprava se soustředí na celkové zpružnění trhu práce a rozšíření řad uchazečů. Potíže firem s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků jsou totiž jednou z často zmiňovaných příčin pomalého hospodářského růstu v ekonomice.
Potřebujete více informací? Máte nějakou otázku?
Podívejte se na odpovědi na často kladené dotazy, nebo nám rovnou
zavolejte na naši bezplatnou linku.